Co mají společného pneumatiky a restaurace? Jak dlouho se michelinské hvězdy udělují? Kdo je může získat a na jakém základě? Proč by měla ČR zaplatit 10 milionů za návštěvu komisařů v pražských restauracích?
PRŮVODCE MICHELIN HODNOTÍ HVĚZDAMI NEJLEPŠÍ RESTAURACE UŽ OD ROKU 1926
Historie Michelinského průvodce ve zkratce
Původně se bratři Michelinovi zabývali jen výrobou a prodejem pneumatik. Lidé ale málo jezdili a tím pádem se měnilo málo pneumatik. Vymysleli tedy, že podpoří motoristy tím, že jim dají důvod, aby vyjeli na cestu za dobrým jídlem. V roce 1900 vydali prvního průvodce s mapou z Paříže na jih Francie. V knize byli tipy na ubytování, čerpací stanice, místa pro výměnu pneumatik a také podniky, kde se dá dobře najíst. Časem začali bratři vydávat tištěnou podobu průvodce, který oceňoval restaurace hvězdičkami.
Kniha byla v letech 1900–1920 rozdávána zdarma. Bratři Michelinové poté zavedli poplatek, protože průvodce zdarma nebyl brán „vážně“.
Jak michelinské hodnocení funguje
Z prodeje průvodce jsou hrazeny cesty komisařů. Ti navštěvují restaurace anonymně, bez ohlášení a kritéria hodnocení nejsou přesně známa. Hvězdy se udělují jen na jeden rok. V ČR jezdí komisaři pouze do Pražských restaurací. Momentálně mají jednu hvězdu: Field a La Degustation Boheme Bourgeoise. Nižší ocenění „Bib Gourmand“ (panáček z bílých pneumatik) dostávají restaurace jako označení dobrého jídla za rozumnou cenu. U nás toto ocenění získala restaurace Eska, Dejvická 34,
The Eatery a Divinis.
Kauza platby 10 milionů za pouhou možnost
Česká média, internet, i lidé, které gastronomie trochu zajímá (nebo naopak nezajímá) poslední dobou řeší kauzu platby deseti milionů, kterou by Česká republika měla zaplatit za to, že komisaři do Prahy vůbec přijedou. Jedni tvrdí, že michelinské hvězdy celkově zvyšují turismus a tím i útratu lidí v jiných podnicích jako jsou hotely, jiné restaurace, obchody atd., a proto by ČR tuto částku měla uhradit. Jiní kontrují, že je to záležitost několika top restaurací v hlavním městě a České republice „do toho nic není“ a platit by rozhodně neměla. A proč vlastně najednou platit? Odpověď je jednoduchá. S nástupem internetu se prodává mnohem méně tištěných průvodců a cesty hodnotitelů se tím již nepokryjí.
A jaký názor na michelinské restaurace, jejich hodnocení, hvězdy a onu platbu máte vy?
zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Michelin
https://www.facebook.com/madebykristina¨