Trpíte celiakií a chystáte se na jídlo do restaurace? U nás Na Krétě mouku nevnímáme jako nepřítele, ale obecně ji v k zahuštění nepoužíváme! V našem menu najdete přirozeně bezlepkové pokrmy a s jejich výběrem vám vždy rádi poradíme.
JDE V RESTAURACI VAŘIT BEZ MOUKY?
Zahušťování omáček a polévek moukou bylo běžnou praxí. Proto se v minulosti lidé s celiakií restauracím vyhýbali. Dnešní trend je ale jiný. Gastronomie se posunula dopředu i v tomto ohledu. Na jídelníčcích se objevuje upozornění na různé alergie a číšníci jsou mnohem více informovaní o složení pokrmů. V naší restauraci Na Krétě se při přípravě menu soustředíme nejen na vyváženost chutí, ale nezapomínáme ani na nutriční kvalitu a případná potravinová omezení. Ačkoliv sami nemáme na lepek alergii a mouku nevnímáme jako nepřítele, obecně nezahušťujeme moukou. Raději přidáváme demi glace, smetanu nebo brambory. Jídlo je kvalitnější a mohou si jej objednat všichni.
Většina pokrmů na našem speciálním i stálém menu je bez lepku.
Na našem novém speciálním chřestovém menu jsou polévka, jeden ze dvou předkrmů, dvě hlavní jídla a dezert kompletně bez lepku. V salátu je možné vynechat smažení u zastřeného vejce a u jednoho z předkrmů je možné
vynechat posyp strouhankou! Jediné jídlo na speciálním chřestovém menu, které neuděláme bez mouky jsou noky. Na stálém jídelním lístku je také většina pokrmů bez přidané mouky, pokud se samozřejmě nejedná o jídlo s knedlíky, noky apod.
V dobré restauraci číšníci vědí, z čeho jsou pokrmy složené a rádi vám poradí!
Spolupráce mezi kuchyní a placem je základem úspěchu. S každým novým jídlem informujeme číšníky o složení, zda je bez lepku, zda obsahuje oříšky a jiné ingredience, na které se obecně vyskytují alergie. Nejsložitější je vyhnout se laktóze, protože hodně pokrmů obsahuje máslo nebo smetanu, ale i s laktózovou intolerancí si u nás vyberete.
Co je to celiakie?
Zjednodušeně je to alergie na pšeničnou mouku/lepek. Ten je obsažený hlavně v pečivu a přílohách. U lidí s tímto onemocněním dochází působením lepku k rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva, jehož následkem se povrch střeva zmenšuje a snižuje se schopnost trávení a vstřebávání živin. V nejhorším případě pak dochází až k rozvratu metabolismu. Typickými příznaky jsou průjem, nadýmání, křeče v břiše, úbytek váhy a únava. Porucha se může rozvinout v jakémkoliv věku. U dětí se většinou projevuje brzy poté, co jim je prvně podaná strava obsahující lepek.
Zdroj: https://celiak.cz/onemocneni/celiakie/