Jaké suroviny jsou pro vás symbolem podzimu? Pro nás jsou to jablka, hrušky, švestky, mák…a také stále populárnější DÝNĚ! Dýně jsou jako cukety – najednou jich je všude mraky – v obchodech, na zahradách, dokonce tchán vám je nosí jako pozornost na návštěvu. Dýně, kam se podíváš! Ale co s nimi? Jak je rychle a chutně zpracovat tak, aby nám vydržely do zásoby?
NEDLABEJTE NA DÝNĚ, JE TO SUPERPOTRAVINA!
Dýně je výživná, ale nízkokalorická. Obsahuje 90% vody a velké množství vlákniny. Je jedním z nejlepších zdrojů provitaminu A a obsahuje i vitamíny C, B1, B2 a E, z minerálů pak především draslík, hořčík, vápník, železo a zinek. Jedná se o lehce stravitelnou zeleninu, která je navíc schopna absorbovat ve střevech toxiny a bývá proto zařazována do jídelníčku při podzimních detoxikačních kúrách. Lutein a zeaxantin zas pomáhají chránit zrak.
Druhy dýní
Z dýně se nejčastěji konzumuje její dužina. Dýně hokaido má krásnou oranžovou barvu a nemusí se loupat, hodí se proto výborně na polévku. V naší restauraci Na Krétě ji připravujeme jako krém, s trochou kari, zázvorem, pomerančovou šťávou a kokosovým mlékem (recept najdete na konci článku).
Máslová dýně je podlouhlejší a má béžovou barvu. Má nasládlou, skoro až lískooříškovou chuť a hodí se nejen na slané ale i na sladké pečení. Výborně se hodí na jemné pyré, které Na Krétě podáváme ke kachnímu prsíčku s jelítkovým prejtem. Můžete využít do muffinů, koláčů nebo marmelád.
Muškátová a špagetová dýně se po upečení dá natrhat vidličkou na dlouhé nudličky a použít jako bezlepková náhrada špaget.
Jak na ně?
Pečená dýně je skvělou přílohou nebo lehkou večeří. Příprava je snadná. Hokkaido nebo máslovou dýni očistěte, vydlabejte semínka a dužinu (hokaido i se slupkou) nakrájejte na půlměsíčky. Kousky dýně upečte se solí a pepřem hojně potřenou olivovým olejem nebo ghí. Pečte ji zprudka (200 °C i více podle použitého tuku). Přidat můžete tymián a případně i maličko třtinového cukru. Dýně při pečení krásně zkaramelizuje.
Pečenou dýni Na Krétě servírujeme spolu s pečenými batáty a červenou řepou, zakápnuté panenským olivovým olejem a posypané opraženými dýňovými semínky nebo ji rozmixujeme na dýňové pyré. To pak podáváme ke kachnímu prsíčku s opečeným jelítkovým prejtem.
Upéct se dají i dýňové chipsy například do polévky. Jejich příprava je také snadná. Nakrájejte na tenké plátky a pečte je potřené olejem, osolené a okořeněné asi 20 minut na 200 °C. V průběhu pečení je několikrát promíchejte.
Dýňový cheesecake je klasika a recepty na něj najdete na webu v mnoha podobách.
Semínka nevyhazujte!
Použít se dají i semínka. Jsou bohatá na fosfor, zinek a vitamín E, ale najdeme v nich i stopové prvky a minerály jako selen, mangan, hořčík a železo a v menším množství také vitamíny A, B a D. Dýňová semínka jsou zdrojem vysoce nenasycených mastných kyselin a obsahují také fytosteroly, které přispívají k regulaci hladiny cholesterolu.
Očištěná semínka nejprve na 8 hodin namočte. Aktivují se v nich enzymy, které podporují vstřebávání živin. Následně je osušte a přidávejte třeba do pečiva. Skvělá jsou i lehce upražená. Na Krétě je přidáváme do polévky, do salátu nebo jako křupavý prvek na přílohy.
Jak dýně uchovat na horší časy?
1. Uskladnit
Pro uskladnění se hodí jen zralé plody se zaschlou stopkou. Skladujte je na suchém místě s možností větrání, neboť vlhkost dýním nesvědčí. Ideální teplota je 10 až 15 stupňů. Nejlepší je uskladnění na dřevěném roštu. Dýně by se neměly vzájemně dotýkat.
2. Zavařit jako kompot, pyré nebo a la okurky
Kompot z dýně a ananasu dělávaly už naše babičky. Nakájejte dýni na malé kousky. Nálev udělejte z vinného octu, vody a cukru. Přidejte badyán, hřebíček a plátky citronu. Povařte jen rychle, do poloměkka. Přidejte nakrájený ananas a zavařte.
Zavařit můžete i dýňové pyré. Získáte tak hotový základ pro přípravu polévky. Stačí pak jen přidat vývar a výsledek zjemnit smetanou či kokosovým mlékem.
K dýni přidejte i jinou zeleninu a zavařte na způsob nakládaných okurek.
3. Zamrazit
Zamrazit můžete hotové pyré nebo syrovou dýni. Dýni omyjte, odstraňte stopku a slupku, nakrájejte na kostky nebo nahrubo nastrouhejte a zamrazte. Po rozmrazení použijte do polévek nebo k přípravě pyré.
4. Fermentovat
Fermentace je vlastně forma konzervování. Dýně se hodí pro krátkodobé kvašení. Bez obav ji můžete použít při výrobě pickles a naložit ji buď samostatně, třeba jako dýňové kimchi, nebo v kombinaci se zelím a další zeleninou.
Recept na dýňovou polévku dle restaurace Na Krétě:
Pokrájenou dužinu na kostičky orestujte na zpěněné cibulce, přidejte špetku kari, sůl, bílý pepř a lehce osmahněte. Zalijte vodou nebo vývarem a uvařte doměkka. Rozmixujte s kokosovým mlékem a povařte. Nastrouhejte si zázvor dle chuti a vymačkejte z něj šťávu. Nepřevařujte. Před podáváním vymačkejte pomeranč a limetku a přidejte čerstvou šťávu do polévky. Servírujte zakápnutou smetanou, lehce opraženými dýňovými semínky a kapkami dýňového oleje.
Navštivte nás v restauraci Na Krétě v Hořovicích a ochutnejte naše speciální dýňové menu.
Jitka Veselá