Chřest je tu! Je lahodný, zdravý a jeho chuť vynikne v jednoduchých, rychlých úpravách. Sezóna chřestu je poměrně krátká, ale o to intenzivnější! Tuto zeleninu bude milovat vaše tělo stejně jako vaše chuťové pohárky.
BÍLÝ NEBO ZELENÝ, TO JE OČ TU BĚŽÍ
Chřest bílý pochází většinou z domácí produkce. Velkým pěstitelem je farma v Hostíně u Vojkovic, kam si pro něj jezdíme i my z restaurace Na Krétě. Jediný rozdíl je ve způsobu pěstování. Bílý chřest se pěstuje bez přístupu světla, a proto mu chybí barvivo. Zelený chřest se pěstuje nezakrytý, nejlépe na přímém slunci, a proto si na zelený musíme počkat o trochu déle.
Čerstvý chřest je pevný, pružný a při ohýbání máte pocit že pukne
Při koupi chřestu se zaměřte především na jeho čerstvost. Pokud je pružný a při jeho ohýbání máte pocit, že pukne, vybrali jste správně. Pokud je gumový a zbarvený do šeda, má už své nejlepší dny za sebou a raději jej nechte v obchodě. Doma jej neskladujte příliš dlouho, stonky začnou plesnivět. Uchovávejte ho ve tmě a chladu, nejlépe zabalený do vlhké utěrky. Takto vám vydrží čerstvý nejméně tři dny.
Čištění a vaření chřestu není žádná věda!
Bílý chřest se loupe. Čistěte jej shora dolů kromě hlavičky. Dřevnatý, starší chřest očistěte obzvlášť důkladně, jinak bude hořký. Konce odřízněte nebo z nich dělejte polévku (tu samozřejmě důkladně propasírujte, aby v ní nezbývaly nepříjemné nitky). Zelený chřest pouze omyjte a pokud je potřeba zařízněte konce.
Při vaření nebo lépe řečeno blanšírování stačí, když do vody přidáte trošku soli, cukru a pár plátků citronu. Chřest vařte do „al dente“, tedy „na skus“, a ihned po vyjmutí z hrnce podávejte nebo před další úpravou zchlaďte v ledové lázni. Chřest můžete dál smažit, restovat obalený v parmské šunce nebo zapékat do slaných koláčů, tzv. quishů. Zahnuté kusy nebo úlomky a konce použijte k přípravě polévky. Ta je nejlepší zjemněná smetanou a doplněná muškátovým oříškem.
Chřest je zdravý
Chřest neobsahuje tuk, má minimum kalorií a je bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů a stopových prvků. Existuje však mnohem více důvodů, proč byste ho měli jíst:
- Snižuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak a zlepšuje látkovou výměnu.
- Fytochemikálie, které tato zelenina obsahuje, mají protizánětlivé účinky, pomáhají ulevit od artritidy a revmatismu.
- Chřest působí jako diuretikum, tedy odvodňuje. Tělo očistí, působí preventivně a pomáhá při infekcích močových cest.
- Chřest je zdrojem vitaminu E, který posiluje váš imunitní systém.
- Udržuje zdravé cévy a silné srdce, stimuluje krvetvorbu.
- Označuje se za přírodní afrodiziakum, stimuluje estrogen u žen a testosteron u mužů.
- Bojuje s nadýmáním a podporuje trávení.
- Chřest je výborným zdrojem kyseliny listové, kterou by měly z potravy přijímat těhotné a ženy, které plánují otěhotnět.
- Díky vysokému obsahu vody zabraňuje jejímu zadržování v těle a omezuje tvorbu křečových žil.
- Minerály v chřestové šťávě z něj dělají důležitou potravinu pro diabetiky.
Pro koho chřest není?
S chřestem opatrně, pokud trpíte zvýšeným obsahem kyseliny močové v krvi. Tato zelenina má vysoký obsah purinů a proto vás po ní může postihnout nepříjemný záchvat dny.
Chřestem proti kocovině?
Jeden jihokorejský vědec objevil pozitivní vliv chřestu na kocoviny způsobené nemírnou konzumací alkoholu. Rovněž průzkum otištěný v Journal of Food Science tvrdí, že extrakty vytažené z listů a výhonků zvyšují podíly klíčových enzymů odbourávajících zbytky alkoholu.
Přijďte ochutnat naše nové chřestové menu již od 5. května. Těšíme se na vás!